Dagens Handel
Ledare Nyheter Hallå där! Krönika I fokus Debatt Start Om Dagens Handel Annonsera
DEBATT















  • Se svar
  • Se tidigare frågor


    Dagens Handel
    Box 72001
    181 72 Lidingö
    Tel: 08-670 41 00
    red (a) dagenshandel.se





  • Vägen till säkrare kontanthantering
    2010-06-28 15:11

    Kontantkarusellen belastar inte bara miljön i form av en mängd transporter, den föder också kriminella. Det skriver Mats Odell (KD) i ett debattinlägg. Han förespråkar kretsloppsautomater för att säkra kontanthanteringen i handeln.

    Sverige är ett land som tidigt brukar anamma nya tekniska möjligheter för att öka effektiviteten i olika delar av samhällslivet. Därför är det för mig märkligt att kontanthanteringen trots ett stort genomslag för allt från bankomater till betalningar över internet samt kredit- och kontokort alltjämt är en storindustri i vårt land. Hanteringen av våra kontanter beräknas kosta närmare 11 miljarder kronor per år, något som i slutänden betalas av såväl handlare som konsumenter.

    Totalt är det över 110 miljarder kronor som cirkulerar i form av sedlar och mynt, varav drygt hälften löpande flyttas mellan bankomater, affärer, depåbolag och bankkontor. På ett år blir det bortåt 500 miljarder kronor som flyttas mellan olika affärsidkare och kunder.

    Kontantkarusellen medför förutom stora hanteringskostnader också en mängd transporter som belastar miljön. Och vad värre är – det skapar rikliga möjligheter för kriminella att genom rån komma över stora belopp i kontanter. De senaste årens rånstatistik talar ett tydligt språk. Antalet brott med syfte att komma över kontanter ökar och blir tyngre till sin karaktär. De grövsta angreppen mot depåerna framstår som ett krig där fienden hela tiden är beredd att ta till grövre vapen för att nå sitt mål. Det är ett krig som ingen ännu har vunnit, men som självfallet bara får vinnas av våra rättsskipande myndigheter.

    Numera finns åtskilliga tekniska hjälpmedel och innovationer att tillgripa i kampen mot kriminellas angrepp på kontanterna. Kortutvecklingen har gått framåt och när den används är det hart när omöjligt att ”skimma” informationen på det sätt som blivit allt vanligare. Därmed har korten blivit en säkrare betalningsform än vad som tidigare varit fallet. Även alternativa betalningsmetoder har vuxit fram, genom Internet och mobiltelefonernas genomslag.

    Ett helt kontantfritt samhälle är samtidigt inte något realistiskt mål under överskådlig tid. Kontanterna kommer även fortsatt att spela en viktig roll inom inte minst handeln. I ett arbete för att minska kontanthanteringen måste vi också pröva metoder som minskar dess avigsidor utan att för den skull göra kontanterna mindre tillgängliga.

    Ett exempel på en innovation som bankerna kan ta till vara för detta ändamål är kretsloppsautomater, som är ett slutet system för cirkulering av sedlar. Jag invigde en testanläggning för detta i Stockholm i höstas, och de första resultaten visar att sedeltransporterna i landet kan halveras om den ges större spridning. Kretsloppstanken innebär att den totala kontantvolymen minskar utan att kunderna får sämre tillgång till kontanter. Genom automaten blir också deponeringen för handlaren säkrare, eftersom den ofta kan göras tillgänglig inom det köpcentrum där handlaren finns.

    I vår strävan att hitta möjligheter att minska kostnaderna och riskerna med kontanthanteringen måste vi också så långt möjligt säkra den fortsatta kontantanvändningen. Många personer och företag kommer också fortsättningsvis välja att sköta betalningsförmedling kontant. Att utveckla säkerheten vid dessa transaktioner samt vid förvarandet och transporter av kontanter ska inte ses som ett motsatsförhållande till en övergripande vision om minskad kontantanvändning.

    Målet måste ändå vara att de enda som ska förlora på att vi tar tillvara alla möjligheter till säkrare betalningar och säkrare kontanthantering är de rånare som samhället ännu inte kunnat ställa inför rätta.

    Mats Odell
    Kommun- och finansmarknadsminister (KD)



    Vill du läsa hela artikeln?
    Prenumerera på Dagens Handel som e-tidning.
    Klicka här


     
    Tillbaka
    Skriv ut
    Tipsa
    Kommentera


    Kommentarer på artikeln:
    I det skrivna i kommentarerna har kommentatorn juridiskt ansvar för sin text.
    Kommentarerna omfattas således inte av Dagens Handels utgivningsbevis.

    De borde vara glada över att någon tog hand om deras kontanter istället!
    [29/10 19:47]  lars
    Man skyller på rånrisken med kontanter i kassorna.Men då borde man väl vara glad över att någon annan kund vill ta emot lite av dessa kontanter i form av växelpengar,på så vis bli ju affärsinnehavaren av med en del av dessa kontanter som tycks sprida en sådan rånarskräck?


    Blir så jävla trött på samhällsutveclingen!
    [29/10 18:28]  lars
    Om det inte sker en förändring kommer jag att verka för en fortsatt kontanthantering i stället! Dessa förbannade kortterminaler som inte accepterar annat än "på beloppet"!Så länge kort inte fungerar i hela kedjan,så anser jag att man skall kunna få tillbaka lite växelmynt som man kan använda för mindre utgifter,så som parkeringsavgifter,lokala bussresor,fikapengar etc.I går reste jag med tåg för att sedan kunna transportera mig till till en annan punkt med buss för att inhandla vissa varor.Men upptäckte då jag inte hade några busspengar till detta varför jag tog en promenad.Samtidigt som jag då räknade med att få tillbaka småpengar när efter det jag betalat med mitt visakort...men icke sa nicke!Här blir det inga pengar,vi tar bara på jämna belopp. Jag blir så jävla förbannad över denna satans samhällsutveckling där den enskilde hela tiden får sitta emellan enbart pga.att vissa andra hela tiden har ett enda syfte att tjäna pengar och åter pengar,all service har försvunnit i detta samhälle...SKIIT!

    bankskurkar
    [12/9 23:57]  Leif/E
    Hur kommer det sig att bankerna tillåts ta betalt för kortdaget c:a 2.-/styck och butiken förbjuds täcka sin kostnad. Var finns solidariteten från bank? Nej, mjölka handeln så mycket som möjligt.tom 68 öre är för mycket. Nolla avgiften så förebygger man svart kontanthandel. Alla vinner på detta, utom banken, men det drabbar ingen fattig. OK ?

    Svarta pengar!
    [26/7 19:15]  OlleV
    Ja du, Odell... En stor men ändå enkel tröskel att ta sig över när det gäller det kontantlösa samhället är att skapa förutsättningar för svarta pengar. Vare sig man vill eller ej så finns dessa och så länge man inte släpper in dem i kortbetalningssystemet så blir man inte kvitt kontanterna. Utomlands finns redan prepaid & reloadable VISA/MC -när kommer dessa kort hit i lite större skala än testförsöken på pressbyrån?

    ojojoj!
    [14/7 23:31]  ojojoj!
    dessutom går det åt enorma mängder extra papper när folk betalar med kort 2kvitton istället för ett. MILJÖFÖRSTÖRING dessutom är kvittopapper ofta belagda med ett gift ännu trevligare för personalen.

    Bara snack!
    [14/7 23:28]  ojojoj
    De enda som blir rikare på kortanvändning är bankerna. de tar betalt för terminalen de tar betalt av kunden de tar betalt av butiken=kunden igen. och så sparar de in pengar på att slippa transportera och betala för vakter. de tar alltså betalt för att de sparar enorma mängder pengar och nu vill dom förbjuda att affären tar betalt(kortavgift)för nåt som dom själva tar betalt för. Dubbelmoral och svineri. Alla småbutiker förlorar på kortanvändning samtidigt som man tillåtit bygga prisdumpande lågprisvaruhus som får ha öppet varje dag. (runtom i europa måste stora butiker ha stängt på söndagar för att ha kvar småbutiker) men iallafall Nej till kortanvändning

    Skriv kommentar







    Sverige huvudvärk för Expert
    2012-02-03 10:57Den norskägda Expertkedjan blöder och måste skjuta in stora pengar i verksamheten. Ordförande Svein Sivertsen säger att de stora problemen finns i Sverige. (2 kommentarer)

    Sverige lyfter den nordiska e-handeln
    2012-02-03 10:18Snabba leveranser och många utlämningsställen bidrar till att många svenska e-handelsföretag får en stor andel av sin totala försäljning från övriga Norden. Det framgår av den senaste e-barometern.

    Pop up-butik med designprylar
    2012-02-03 10:08Under Stockholm design week 2012 öppnas en pop up-butik på varuhuset NK. Design with a concious kallas butiken där bland annat tallrikar med bitmärken kommer att säljas.

    Turister ger Sälen gränshandelstrumf
    2012-02-03 09:46– Om Sälen ska kunna konkurrera med Charlottenberg som gränshandelsdestination, måste det till en rejält stor etablering i Sälen.

    Nytt Zara-koncept till Väla
    2012-02-03 08:27Den spanska modekedjan Zara öppnar ny butik i Sverige i sommar. Butiken i Väla, utanför Helsingborg blir den första svenska med det senaste konceptet.

    Clas Ohlson till nya marknader
    2012-02-02 19:11Med fortsatt internationell expansion och en ny e-handelsplattform planerar Clas Ohlson att fortsätta att växa. Men även i Sverige kommer nya butiker i olika format att öppna. Under året planeras ytterligare sex butiker i Sverige. (1 kommentar)


    Rekordår för Jula 2012-02-02 18:31
    Här öppnar sportjättens nästa butik 2012-02-02 11:21
    Bråk om Cdons logga 2012-02-02 10:58
    Lindex öppnar nytt butikskoncept 2012-02-02 10:37
    Utbildning ska öka försäljningen i Borås butiker 2012-02-02 08:57
    Mio tar marknadsandelar 2012-02-02 08:41
    Beckham visade sina nya kalsonger 2012-02-02 08:38
    XL Bygg och Bygghemma.se i samarbete 2012-02-02 08:03
    Regeringen vill inte lagstifta om slutna kassor (3) 2012-02-01 16:40
    Ny vd till Åhléns (1) 2012-02-01 12:17
    Byggboom för handel – tio-i-topp (5) 2012-02-01 07:21
    Boultbeetvisten över för Ica 2012-02-01 07:16
    H&M växer i Stockholm 2012-02-01 07:05
    Carlsberg investerar i Falkenberg 2012-02-01 07:00
    Rnb flyttar logistiken till Stockholm 2012-02-01 06:59
    Svensk exportsatsning på mode till Kina 2012-02-01 06:59
    Nytt handelskvarter i Järfälla 2012-02-01 06:59
    Kronans Droghandel utbildar sommarvikarier 2012-02-01 06:58
    Dagisbrist försvårar ob-jobb i butik 2012-02-01 06:57
    Doc Morris på plats i Jönköping 2012-02-01 06:56
    Inga spår efter Coop-rånare i Hälleforsnäs 2012-02-01 06:50
    Inbrott på Hemköp i Mellerud 2012-02-01 05:45
    Noomi invigde modeveckan 2012-01-31 08:30
    Fler deltider i handeln 2012-01-31 08:24
    Sabiskunder ger till Stadsmissionen 2012-01-31 08:10