


Se svar
Se tidigare frågor
Dagens Handel
Box 72001
181 72 Lidingö
Tel: 08-670 41 00
red (a) dagenshandel.se


|
Varför accepterar handeln svinn för miljoner?
2008-11-27 10:46

Detaljhandeln förlorar över tolv miljarder kronor på svinn varje år – en summa som med enkla medel kan minskas. Svinnet utgör runt tre procent av detaljhandelns totala omsättning och majoriteten – två tredjedelar – är internt. Det beror på dåliga rutiner och processer, att regler och rutiner inte följs, misstag som begås av personalen och stölder av pengar och produkter.
 Mats Tärning och Conny Nordberg.

| | En tydlig trend visar att det interna svinnet ökar men trots det prioriterar detaljhandeln bekämpning av det externa och synliga svinnet, som snatterier och stölder. Företagen satsar stora resurser på larmsystem, kameror och vakter medan de väljer att inte ta tag i till exempel kassasvinnet som kan identifieras med kraftfulla analyssystem. De som drabbas i slutändan är konsumenterna och oskyldigt misstänkliggjorda medarbetare.
Många företag är medvetna om problemet men de flesta har ingen funktion som ansvarar för det interna svinnet och ledningsgrupperna saknar kunskap om hur kassasvinnet kan minskas.
Internationellt jobbar detaljhandeln redan aktivt med uppföljning och bearbetning av internt svinn medan vi i Sverige och Skandinavien ligger långt efter. I USA och England finns många exempel på företag som haft organisation och stödsystem för bearbetning av kassasvinnet sedan knappt tio år. Alla vi talat med vittnar om en payoff på gjorda investeringar på mindre än ett år. De två stora kedjeföretag i Sverige som hittills satsat på analys av kassasvinnet har samma erfarenhet. Om det är investeringar i mjukvara och personal som hittills hindrat de övriga svenska företagen att ta tag i problemen, så finns det nu möjlighet att utan risktagande hyra en lösning.
Under de senaste årens högkonjunktur har de svenska detaljhandelsföretagen valt att satsa på utlandsetableringar och öppnande av nya butiker. Men faktum är att de pengar företagen kan spara genom effektiv bearbetning av kassasvinnet skulle räcka till öppnandet av mellan två och fem nya butiker årligen.
Genom att prioritera annorlunda och uppmärksamma och bearbeta problemet med kassasvinnet kan detaljhandelsföretagen ta tillbaka miljoner samtidigt som de ökar lönsamheten och konkurrenskraften genom lägre priser. Många tror säkert att de moderna kassasystemen ger tillräcklig information för svinnbekämpningen, men så är det tyvärr inte. Det krävs betydligt bättre analyser för att avslöja möjligt bedrägeri och generera bevismaterial som är juridiskt hållbart.
Erfarenheterna säger att vetskapen om att systemet existerar verkar avskräckande till en stor del, men det finns alltid några som tror att de kan lura systemet. Analyserna av kassasvinnet pekar också ut brister i personalens instruktioner, vilket efter åtgärder leder till förbättrat kassaarbete och höjd etik och moral. Dessutom innebär bearbetning och uppföljning av internt svinn ökad trygghet för de övriga anställda som annars riskerar att pekas ut som tjuvar.
Det går att minska det interna svinnet väsentligt med relativt små investeringar genom att anlita företag som är specialiserade på att upptäcka och snabbt bearbeta internt svinn oavsett när och var det uppstår. Tekniken är mogen och nu är det hög tid att detaljhandelsföretagen tar ansvar och börjar jobba aktivt för att bearbeta det interna svinnet. De har inget att förlora - men såväl butiksägare som konsumenter och butiksanställda har allt att vinna!
I veckans nummer av Dagens Handel – vecka 48 kan du läsa mer om säkerhet i vårt säkerhetstema. Prenumerera på e-tidningen så riskerar du inte att missa något!
Vill du läsa hela artikeln?Prenumerera på Dagens Handel som e-tidning. Klicka här


Kommentarer på artikeln:
I det skrivna i kommentarerna har kommentatorn juridiskt ansvar för sin text.
Kommentarerna omfattas således inte av Dagens Handels utgivningsbevis.
Ob tillägg [27/11 19:04] Ahmed Med dagens sjuka ob tillägg inom handeln så måste vi dra ner på personal kvällar och helger, vi har helt enkelt inte råd att betala. Det är helt sanslöst att en outbildad tjej ska ha 100% i ob på samma arbetstid som en långtradarchaufför får 25%, observera att dom ligger ungefär lika i grundlön. Vem tycker ni har störst ansvar???
Svinn = brist på personal [27/11 12:18] MathsB Frågan är lätt att besvara, handlen har unerbemanning av personal helt enkelt. Om jag besöker mitt Coop som stänger 22.00 så ekar det mellan väggarna i detta enorma varuhus mellan ex. 20-22 alla dagar, och vill man fråga om något så får man springa mellan livsmedelsavdelningen till kundtjänst.
När skal vi kunna se en ökad bemanning, inte bara ur servicesynpunkt utan även ur avskräckade förebyggande åtgärder för svinnet. Det är vi konsumenter som betalar för att handeln rationaliserar och minskar personal, det gäller alla servicegrupper.
Det räcker att åka till Danmark, där ger man både vänlig med ett leende som gör att man handlar mer, och hög servicegrad.
Det är bemanningsföretagens fel, eftersom butikernas plockhjälp är utlagd på entreprenad och butikerna själva har tagit bort den egna personalen som skall finnas i butiken.
Anställ mer personal, det finns hundratusentals arbetstillfällen som handeln kan ge och därmed minska det enorma svinnet.
MathsB
Handlare kan sluta med kort 2010-07-29 08:281 augusti blir det förbjudet för handlarna att ta ut avgifter av
kortkunderna.
- Jag har fått signaler om att vissa mindre handlare därför planerar att
helt säga nej till kortbetalningar. Främst gäller det butiker som
tobaksaffärer, klackbarer och pizzerior, säger Bengt Nilervall, ansvarig för
kortfrågor på Svensk Handel. (2 kommentarer)
Bra juni för elektronik och bygghandel 2010-07-29 11:43Det har gått bra för de svenska handlarna i juni. Bäst gick det för sällanköpsvaruhandeln. Men för första gången på länge backade sport- och fritidsvaruhandeln.
Mindre sälj för Niscayah 2010-07-29 09:41Säkerhetsföretaget Niscayah minskade sin försäljning under andra kvartalet.
Center Syd får stor outlet 2010-07-29 08:45En ny stor outlet ska öppna på Center Syd. 40-talet butiker öppnar i november nästa år.
Höjda elpriser hotar i höst 2010-07-28 10:46Vattenbrist i nordiska vattenmagasin kan ge ökade elpriser i höst. (1 kommentar)
Inbrott i Gottsundabutik 2010-07-28 08:56Natten mot onsdagen bröt sig tjuvar in i en grönsaksaffär i Uppsala.
Polisen sökte med hund med spåren tog slut vid en parkering.
Rekordvinst för Assa Abloy 2010-07-28 08:24 Alliansen leder 2010-07-28 08:07 Kassaskåpsinbrott på Ica i Katrineholm 2010-07-26 14:56 Tjuvtankade 250 liter 2010-07-26 12:31 Anhållna efter stöldturné 2010-07-26 12:24 Rififikupp i Bergvik 2010-07-26 11:14 Flera rån i helgen 2010-07-26 09:36 Almedalsveckan drar handeln 2010-07-26 09:08 Mer shopping i Falun 2010-07-25 23:04 Tobakslagen skärps 2010-07-25 23:00 Taxfree-topp i Dubai 2010-07-25 22:12 Kortkapare på H&M 2010-07-23 11:28 Bil rammade kiosk 2010-07-23 11:15 Börsbolagen optimistiska 2010-07-23 11:12 Gravid gick miste om jobbet 2010-07-23 11:10 Guldkupp i Charlottenberg 2010-07-22 09:27 Nytt kapital får Barista att växa (2) 2010-07-22 08:45 Långtidsarbetslösa blir fler 2010-07-22 08:42 Övergångsregler för naturläkemedel 2010-07-22 08:37 HL Display säljer mer 2010-07-21 11:35 Ica Maxi överklagar Konsums stormarknad 2010-07-21 11:29 Färre skuldsatta 2010-07-21 10:05 Swedish Match ökar vinsten 2010-07-21 09:49 Byggmax öppnar nytt i Norden 2010-07-20 14:38 Norskt kortstopp i spelbutiker 2010-07-20 11:34
|
Vägen till säkrare kontanthantering Kontantkarusellen belastar inte bara miljön i form av en mängd transporter, den föder också kriminella. Det skriver Mats Odell (KD) i ett debattinlägg. Han förespråkar kretsloppsautomater för att säkra kontanthanteringen i handeln.
|