Port-Trade: Från kranaffär till livscykelansvar i norra Europas hamnar
Godsflödena förändrades. Maskinen stod still för ofta. För en hamn är det ett ekonomiskt problem, inte ett tekniskt. Så här löste Port-Trade ApS avyttringen av Södertälje Hamns Gottwald-kran sommaren 2025.
En kran som inte går är inte lönsam. Det vet Peter Muller på Port-Trade ApS - och det visste Södertälje Hamn när de 2025 behövde avyttra sin Gottwald hamnmobil.
I 25 år har det danska bolaget levererat och förmedlat mobila hamnkranar och godshanteringsutrustning i norra Europa. Peter Muller, managing director, beskriver inte jobbet som försäljning. Han beskriver det som ansvar.
- Vi släpper inte en kran bara för att den byter ägare. Om kranen stannar kvar i vår region tar vi ansvar genom hela livslängden, säger Peter Muller.
Verksamheten är byggd kring tre ben: nyförsäljning av kranar från tillverkare som Konecranes-Gottwald och E-Crane, eftermarknadsservice med reparation och reservdelar, samt handel och förmedling av begagnade maskiner. Strukturen gör att Port-Trade kan agera - oavsett om kunden ska köpa nytt, säkra driften eller frigöra kapacitet.
Kapacitet som inte längre behövdes
Efter pandemi och lågkonjunktur hade godsflödena i Södertälje förändrats. Hamnen stod med en Gottwald hamnmobil som gick för sällan.
- Vi har inte möjlighet att ha överkapacitet på så här pass dyra maskiner. De kräver gångtid för att vara lönsamma, säger Håkan Johansson, strateg inom maskin och underhåll på Södertälje Hamn.
Södertälje Hamn genomförde en formell upphandling i två steg. Port-Trade var inte ensamma om att delta.
- Port-Trade uppfyllde våra krav. De lyckades sälja inom den tidsram vi satte och på den nivå vi var intresserade av. Det var en viktig del där andra aktörer inte var lika säkra, säger Håkan Johansson.
För Peter Muller är det ett exempel på vad livscykeltänket innebär i praktiken.
- Varje kran ska arbeta där den gör mest nytta. En kran måste vara lönsam i drift - annars gör den bättre nytta någon annanstans. När kunden har fattat sitt beslut är vår uppgift att agera snabbt och se till att det blir genomfört på rätt sätt, säger Peter Muller.
Det är troligen just där Port-Trade byggt sina långvariga relationer - inte i leveransen, utan i vad som händer efter.
Hela historien om Port-Trade, Södertälje Hamn och vad som händer när en kran byter ägare finns i Hållbar Omställning:
Port-Trade - när en kran byter ägare