23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Får ansvar för utvecklingsarbete och it-drift hos apotekskedjan

Har verkat på flera ledande poster inom Ica  Sveriges e-handelsorganisation och går nu till Apotek Hjärtat.
Annons

Johan Sigg efterträder Malin Persson på posten som ny it-chef hos Apotek Hjärtat. Han ska ingå i ledningsgruppen och kommer närmast från rollen som ansvarig för e-handelslösningar inom Ica Sverige.

–Jag är så glad över att få välkomna Johan Sigg till det spännande och viktiga uppdraget att leda Hjärtats IT-funktion in i framtiden. Johans omvittnat goda ledaregenskaper, med tydlighet, engagemang och driv passar väl in i Hjärtats kultur. Dessutom kommer hans erfarenhet av att leda stora verksamheter, med ansvar både för utvecklingsarbete och löpande IT-drift, att vara mycket värdefull när vi ska ta viktiga kliv på det här området, säger Monika Magnusson, vd Apotek Hjärtat.

Annons

Förutom Ica Sverige har Johan Sigg ett förflutet från arbetet som  CIO på Tele2 i Baltikum.

- Det ska bli otroligt spännande att bli en del av Apotek Hjärtat där tech är en kritisk möjliggörare för framtiden. Jag kommer bidra med stor energi och med min långa erfarenhet inom digitalisering av affär och kundmöte för att ta tech in i framtiden, säger Johan Sigg.

Annons

Johan Sigg tillträder den 1 juni.

Annons
Annons
Annons
På nytt jobb Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|