23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

E-handeln fortsatt svag – inga tecken på förändring

E-handel ökade marginellt i både juni och juli.
Annons

Från januari till och med juli har e-handelsomsättningen minskat med fyra procent. En siffra som baseras på svenskarnas e-handel från både svenska och utländska aktörer. En svag utveckling både sett i ljuset av att förra årets jämförelsetal, berättar Svensk Handel i ett pressmeddelande.

Annons

– Det är fortsatt en väldigt utmanande marknad för e-handeln i Sverige och inget tyder på en nära vändning. E-handelsföretag som främst fokuserar på den svenska marknaden kommer sannolikt fortsatt ha det mycket tufft, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel i pressmeddelandet.

Annons

Han tillägger.

– Mest utmanande är det för de som säljer kapitalintensiva varor som möbler online, ett segment vars omsättning backat med hela 37 procent hittills i år.

E-handlade svenskar ökade något i både juni och juli, jämfört med samma månader förra året. Tendensen är dock att man handlar för ett lägre belopp. I juni minskade det genomsnittliga köpbeloppet per köpare med 5 procent. I juli var det oförändrat.

Annons

Under juli minskade e-handelns omsättningen med två procent och ökade med tre procent i juli, jämfört med samma månader förra året.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|