23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Skjortvarumärket öppnar nytt flaggskepp

Etons nya butikskoncept ska rullas ut globalt.

I fredags öppnade Eton butik i New York på adressen 330 Madison Avenue. Samtidigt lanserade bolaget ett nytt butikskoncept – signerat den brittiska arkitektfirman Quadrant Designs – vilket ska rullas ut globalt.
Bolagets vd, David Thörewik, säger i en kommentar att konceptet ska ge en lika förfinad upplevelse som plaggen.

– Varje detalj har granskats när vi blickar in i framtiden, från plats till de material som används för att inte bara välkomna herrar som har litat på oss i årtionden utan också kommande generationer. 
I butiken finns bland annat en stor lounge med sittplatseroch en ” custom made”-bar där kunden kan skräddarsy sin beställning. Därtill finns ytor för västar och overshirts som är nya kategorier.

Butiksnytt Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|