23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dubbel tillväxt för Kicks – e-handel och butik går starkt

I dag släpper Matas Group sin årsrapport för 2024/2025 – den första som inkluderar ett helt räkenskapsår med Kicks som en del av koncernen.

Resultatet visar på en stark utveckling för Kicks, både totalt sett och inom e-handeln. Under räkenskapsåret 2024/2025 uppgick Kicks omsättning till 3 miljarder danska kronor. Försäljningen ökade under året med 10 procent totalt.

E-handeln sticker ut som en stark tillväxtmotor. Försäljningen online, exklusive Skincity, ökade med hela 30,1 procent på helårsbasis och accelererade till 40,9 procent i det fjärde kvartalet. Enligt bolaget är tillväxten ett resultat av flera strategiska satsningar, bland annat inom hudvård, där sortimentsbreddning och integreringen av Skincitys erbjudande har varit avgörande framgångsfaktorer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03