23948sdkhjf

Dollarstores tidigare vd landar topproll – ska leda Coops emv-imperium

Dollarstores tidigare vd Anders Kind kliver in som vd för Coop Trading. 

I april tidigare i år stod det klart att Dollarstores vd Anders Kind petats från posten efter vad han själv menade var meningsskiljaktigheter kring strategin med kedjans finska ägare. 

Nu står det klart att han landat en ny post som vd för Coop Trading A/S, som sköter Coops emv. Han tillträder tjänsten i oktober efter Michael la Cour som återvänder till Ikea där han spenderat majoriteten av sin yrkeskarriär. 

Michael la Cour har i en längre expertintervju med Fri Köpenskap tidigare berättat att det pågår ett enormt arbete med att harmonisera produkterna inom Coops emv, det vill säga Änglamark, Xtra och Coop. Samtliga tre varumärken ska stå för samma sak och se likadana ut om de så säljs i Sverige, Norge, Danmark eller Finland. På så sätt hoppas man både kunna höja kvaliteten på sina produkter och sänka priserna genom ett nordiskt delat utbud.

”Med utnämningen av Anders Kind till ny vd går Coop Trading och det nordiska inköpssamarbetet in i ett spännande nytt kapitel i resan mot att leverera egna varumärken i världsklass till de många nordiska konsumenterna”, skriver Coop i ett pressmeddelande.

Anders Kind tillträdde som vd för Dollarstore i april 2023. Innan dess var han på Rusta. 

– Han bidrar med värdefull expertis och starkt ledarskap som kommer att hjälpa oss att fortsätta utveckla våra nordiska egna varumärken och stärka det värde vi levererar till nordiska konsumenter. Coop Trading har en stark position och vi ser fram emot att fortsätta denna resa tillsammans, säger Per Thau, styrelseordförande för Coop Trading.

Den nya tjänsten på Coop Trading innebär att Anders Kind återvänder till Coop där han var mellan 1997-2007. Han har dessutom hunnit med över 4,5 år på Ica.

– Jag ser stor potential i att bygga vidare på den solida grund som redan har skapats och i att arbeta nära teamet och våra partners för att leverera starka, relevanta egna varumärken och värde till de nordiska konsumenterna. Jag har alltid sagt att jag vill återvända till Coop en dag; jag känner verkligen ett kall att återigen bidra till dess fortsatta framgång.

Michael la Cour slutar som vd i augusti och under mellanperioden kliver Per Thau in som tillförordnad vd. 

Artikeln är en del av vårt tema om På nytt jobb.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.047