23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Första orden från Shein om Nellydomen – ”Ansträngt oss för att samarbeta”

Shein kommenterar nu den avgjorde tvisten med Nelly om olovlig användning av bilder. Bolaget uppger att frågan tas på största allvar.

I slutet av förra veckan föll domen i den uppmärksammade rättstvisten mellan e-handlaren Nelly och tre bolag som verkar under kinesiska Sheins paraply, Roadget Business från Singapore samt de Irlandsbaserade Infinite Styles Ecommerce och Infinite Styles Services. 

I ärendet som handlade om intrång i bildrättigheter dömde Patent- och marknadsdomstolen i Stockholm att Infinite Styles Ecommerce Co. Ltd får ett förbud mot att använda Nellys bilder med hot om ett vite om 500 000 kronor vid vidare överträdelser. Däremot förlorade Nelly mot de två andra bolagen och har blivit ålagd att ersätta deras rättegångskostnader.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|