23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Shein kommenterar konflikten med Nelly – ”Vidtar åtgärder”

Shein uppger att bolaget vidtar åtgärder vid klagomål om intrång i immateriella rättigheter. Detta efter att Nelly på nytt dragit bolaget inför rätta.
Annons

Under gårdagen rapporterade Dagens Handel att Nelly på nytt lämnat in en stämningsansökan mot Shein rörande olovligt användande av bilder. Bolagen är sedan tidigare inblandade i en annan liknande tvist där Patent- och marknadsdomstolen fällde ett avgörande i höstas och som Nelly överklagat.

Den nya stämningen rör nyupptäckta fall av olovligt användande av bilder på Sheins plattform under 2026 och i slutet av 2025. I en kommentar till Dagens Handel förnekar bolaget inte huruvida överträdelserna ägt rum, utan att det finns rutiner på plats för att hantera när någon lämnar in klagomål.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|