23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ikeas aprilskämt blir verklighet – lanserar klubba med köttbullsmak

Ikea inleder ett samarbete med den kända godisproducenten Chupa Chups för att göra verklighet av ett aprilskämt – godisklubban med köttbullsmak.
Annons

En klubba med köttbullsmak. Det började som ett aprilskämt, men Ikea har faktiskt tagit idén vidare och kommer att lansera den i hundratals varuhus i juni. Den kommer att tillverkas av den spanska konfektyrjätten Chupa Chups – som är känd för sina godisklubbor. 

– Den 1 april uppmanade vi människor att föreställa sig en köttbulleklubba. Och vi kunde inte låta bli att ta det ett steg längre – särskilt efter den entusiastiska responsen. Tillsammans med Chupa Chups förverkligar vi nu en lekfull version av idén. Det är ett roligt sätt att fira vår kärlek till mat och visa att även ett enkelt skämt kan bli till verklighet – och föra människor samman på oväntade sätt, kommenterar Javier Quiñones, kommersiell chef på Ingka Group.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.203|