23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svag minskning för VGR

Sko- och accessoarföretaget Venue retail group minskade sin försäljning och ökade resultatet under halvåret september till och med maj.
Annons

Under perioden september till och med maj blev VRG-koncernens nettoomsättning 612,3 miljoner kronor (623,2). VRG driver bland annat butikskedjorna Accenten, Rizzo och norska Morris. Under det sista kvartalet, mars till och med maj minskade dock försäljningen, från 172,5 till 168,7 miljoner kronor. Resultat före av- och nedskrivningar vände dock från ett minus på 1,2 miljoner kronor samma period förra året till ett plus på 5,2 miljoner kronor. – Vi fortsätter utveckla verksamheten i rätt riktning och levererar ett stabilt resultat i vårt säsongsmässigt svagaste kvartal, trots att vi möter mycket starka jämförelsetal och en tuff marknad, säger Susanne Börjesson, vd för Venue retail group.

Annons
Sämre i Norge

Under det senaste kvartalet ökade Rizzokedjans försäljning i Sverige med 2 procent, medan Accents försäljning låg i nivå med förra året. I Norge minskade koncernens försäljning med 3 procent. För halvårsperioden minskade försäljningen i jämförbara butiker med 2 procent jämfört med föregående år.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01