23948sdkhjf
Annons

Boozt.com får 54 miljoner

Boozt.com, som e-handlar med mode, får 54 miljoner i riskkapital. - Vi satsar på att bli nummer ett i Norden, säger vd Hermann Haraldsson.
De 54 miljonerna ska användas till att öka Boozt.coms tillväxttakt, genom att öka kännedomen om Boozt.com samt att få in ett större utbud av varumärken. - Vår målgrupp är ”department-store”-segmentet, som i större grad har börjat handla kläder på nätet. Vi vill erbjuda dem ett stort men överskådligt urval av de ledande modemärkena, samtidigt som vi gör det enkelt och säkert att handla sina favoritmärken online, säger
Hermann Haraldsson, vd för Malmöbaserade Bzt Fashion som driver Boozt.com.

Stora i Norden

Det är den nordiska riskkapitalfonden Verdane Capital VII som står för den största del av investeringen. Också några av de existerande ägarna har valt att bidra till kapitaltillskottet. Bzt Fashion största ägare är danska Sunstone Capital och Ecco Holding. Bzt Fashion driver mode-ehandelssajt Boozt.com med fler än 160 modevarumärken. Dessutom driver företaget mono-brand onlinebutiker för nordiska modevarumärken, bland annat e-handelsverksamheten i Europa för Ecco skor och Day Birger et Mikkelsen. Företaget sysselsätter drygt 60 medarbetare på huvudkontoret i Malmö och omkring 40 medarbetare på lagret i Ängelholm.
Kommentera en artikel
Annons
Annons
Annons
Utvalda artiklar

    Nyhetsbrev

    Sänd till en kollega

    0.078