Från 2 juli är Citycon AB ägare av samtliga aktier i Strömpilen AB, efter att ha förvärvat Balticgruppen AB:s andel på 25 procent i fastighetsbolaget Strömpilen AB.
– När vi nu äger och kontrollerar helheten är vår avsikt att fortsätta att utveckla Strömpilens köpcentrum. Ägandet underlättar arbetet för att förverkliga ett ännu mer levande och attraktivt köpcentrum. I en första fas arbetar vi med en ny infart och en ombyggd parkering, men vi kommer nu att se över fortsatta möjligheter för eventuella om- och tillbyggnader, säger
, vd, Citycon AB.
Strömpilens köpcentrum ligger en halvmil öster om Umeås centrum. Köpcentrumet öppnade i november 1998. Totalt finns där idag 22 000 kvadratmeter handelsyta med 24 butiker. Köpcentrumet besöks årligen av cirka sju miljoner besökare.