23948sdkhjf

Kvinnorna allt mäktigare i Sportsverige

Branschtidningen Sportfack presenterade på måndagen sin lista över sportsveriges 50 mäktigaste. När listan publicerades senast för två vår sedan fanns endast en kvinna på listan och det var en idrottare. Nu har åtta kvinnor tagit sig in på listan, varav två på topp 10. Det kvinnliga sportbranschnätverket Divas har spelat en avgörande roll för kvinnornas framgångar.
Dagens Handel har talat med Jenny Tirén Berg, på Svenskt Sportforum, som är projektledare för Divas. Nätverket bildades år 2011 med syfte att få in fler kvinnor på ledande positioner inom svensk sportbransch.

- Det är jätteroligt att så många kvinnor tagit sig in på listan, säger hon.

Jenny Tirén Berg förklarar att det under det senaste året blivit ett större fokus på kvinnor i sportvärlden. Tidningen Sportfack har arbetat mer medvetet på att uppmärksamma kvinnor, samtidigt som fler kvinnor stiger fram och aspirerar på ansvarfulla poster främst inom sporthandeln.

- Nätverket Divas har säkert spelat en stor roll. Flera av de kvinnor som är med på listan är engagerade i Divas, och för dem har nätverket varit peppande.

Hon menar att kvinnorna är viktiga för sportbranschen:

- Det finns många belägg för att blandade ledningsgrupper ger lönsammare företag. Divas är precis som branschorganisationens övriga verksamheter, ett led i arbetet för en ökad tillväxt och lönsamhet i sportbranschen, säger hon.

De tio mäktigaste i Sportsverige:




1. Gustaf Öhrn, VD Stadium

2. Tina Rolén, nordisk marknadsdirektör adidas

3. Marcus Wibergh, VD XXL Sverige

4. Henrik Bunge, VD Peak Performance

5. Fredrik Johansson, VD Intersport Sverige

6. Guido Monferrino, VD Decathlon

7. Joram Deboutte, VD Nike Sverige

8. Thomas Löfgren, grundare Junkyard

9. Jenny Tirén Berg, informationsansvarig Svenskt Sportforum

10. Per Strid, presschef Vasaloppet

Övriga kvinnor på listan:

14. Fredrika Schlasberg, marknadschef Cobra Puma Golf

27. Ulrika Skoghag, VD Daily Sports

35. Petra Månström, bloggare/journalist

39. Eva-Lena Strandkjer, marknadschef One Off

46. Sara Althini, marknadschef Casall

50. Eva Karlsson, VD Houdini


Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.098