23948sdkhjf

Flera nya butiker ska dela på Hemköps lokaler i Västervik

Hemköps lokaler i Västervik får nya hyresgäster varav en livsmedelsbutik. Ännu är det oklart vilken butik det blir.
Åhlénshuset i Västervik ska bli ett handelshus med flera butiker. Det är nu beslutat efter att fastighetsägaren Jonas Ejvingsson och fastighetsrådgivaren Ken Strand i Västervik träffat representanter från bland annat Västerviks kommun, och diskuterat hur fastigheten ska utvecklas.

– Nu har vi kommit fram till en aktivitetsplan som gör det möjligt för oss att förädla och utveckla fastigheten såväl interiört som exteriört, säger Ken Strand till LK.

Flera miljoner ska satsas på handelshuset. Fasaden ska snyggas till och entrén ska göras mer välkomnande.

Tre eller fyra butiker kommer att husera på de 2 500 kvadratmeterna där Hemköp låg. En av butikerna ska vara en livsmedelsbutik.

– Vi har sedan en tid tillbaka en dialog med ett flertal intressenter. Men vi välkomnar fortfarande förfrågningar, säger Ken Strand.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078