23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Mathem lär kunderna handla mat i tunnelbanan

Under två veckor med start på måndagen har näthandelsföretaget Mathem.se en kampanj vid Östermalmstorgs tunnelbanestation i centrala Stockholm. Syftet är att få fler konsumenter att inse att de bär omkring på en matbutik i fickan.

- Appen ger också tillgång till hela vårt sortiment, säger Tomas Kull.
Under kampanjens första dygn ökade antalet nerladdningar av Mathems app markant, och Tomas Kull hoppas att fler får upp ögonen för hur enkelt det är att handla.
- Stockholmarna tillbringar mycket tid på tunnelbana, pendeltåg och buss. Vi erbjuder en möjlighet att utnyttja tiden till att handla mat, säger han till Dagens Handel.


Mathems vd Tomas Kull möter upp vid den vägg nere i tunnelbanan där 20 produkter finns avbildade med streckkoder. Den som vill handla behöver bara ladda ner Mathems app, scanna streckkoden, och beställa. Varorna körs ut nästa dag.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109