23948sdkhjf

Borlänge drar nytta av Ikanoetableringen

Nu kraftsamlar Borlänges citybutiker inför Ikanos nya handelsområde som öppnar nästa år. Fastighetsägarna, kommunen och centrumledaren har arbetat fram en strategi för hur stadskärnan ska bli attraktivare.
Strategi Borlänge centrum år 2015, heter planen som man nu bestämt sig för att jobba efter.

Borlänge centrum tänker dra nytta av Ikea och Ikano som etablerar sig bara 800 meter från stadskärnan.

– Att få ett så stort, extern köpcentrum så nära som 800 meter från stadskärnan är världsunikt. Det vore konstigt om inte centrum kunde få del av den tillströmning av folk som väntas, säger Jimmie Hall fastighetskonsult som tillsammans med Fastighetsägarna, kommunen och centrumledaren ska utveckla Borlänges centrum.

Vilka de konkreta planer är vill man inte avslöja ännu.

– Vi har knutit ihop säcken i dag och i morgon ska vi börja arbetet, men vad exakt vi ska göra kan vi inte gå ut med nu, säger näringslivschefen Åsa Svedjetun till Dalarnas Tidning.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078