23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bisfenol förbjuds inte i leksaker

Gränsvärdet för bisfenol i leksaker behöver inte sänkas. Den bedömningen gör Kemikalieinspektionen.
Annons

Det är på regeringens och miljöminister Lena Eks uppdrag som Kemikalieinspektionen har analyserat det hormonstörande ämnet bisfenol i leksaker och barnartiklar.

– Analyserna pekar inte på någon risk trots att vi har varit extra försiktiga i riskbedömningen. Därför föreslår vi i dagsläget inga åtgärder för att minska exponeringen för bisfenol från leksaker och barnartiklar, skriver Agneta Falk-Filipsson på Kemikalieinspektionen, i ett pressmeddelande.

Annons

Kemikalieinspektionen fortsätter följa utvecklingen, men skriver i sitt pressmeddelande att dagens nivå för bisfenol kommer att sänkas när det nya leksaksdirektivet börjar gälla nästa sommar. Då blir den högsta tillåtna mängden bisfenol i leksaker 5 procent.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03