23948sdkhjf

Elgiganten öppnar i Linköping

Somliga hemelelaktörer slår igen, kan andra öppnar nytt. Elgiganten satsar och öppnar imorgon nytt i Linköping. Ytterligare två nya varuhus står på tur i höst.
Linköpingsvaruhuset är på 4 000 kvadratmeter och blir den fjortonde Elgiganten megastore i ordningen. I det nya varuhuset finns bland annat två av kedjans snabbast växande affärsområden: Epoq-kök och företagsförsäljning.

Etableringen ger i första ledet 26 nya arbetstillfällen.

Elgiganten satsar på Östergötland. I juni invigdes Elgiganten Megastore i Norrköping och ledningen rapporterar att det varuhuset har en ”fantastisk utveckling”.

Ytterligare två Elgiganten Megastores öppnar under hösten, i Malmö och Göteborg.

”Vind i seglen”

- Hemelektronikbranschen går igenom ett riktigt stålbad och det har vi fått ett bevis för i veckan, säger Niclas Eriksson, vd för Elgiganten. Samtidigt har vi stark vind i seglen och känner oss trygga inför framtiden. Därför kan vi också fortsätta våra satsningar på nya moderna varuhus, nya tjänster och ytterligare förbättrad service till våra kunder samtidigt som vi fortsätter att pressa priserna.

Elgiganten etablerades i Sverige 1994 och har i dag ca 2200 medarbetare och 70 varuhus här.

Elgiganten ingår i Elkjøp-koncernen som räkenskapsåret 2010-11 omsatte 21,4 miljarder norska kronor med ett resultat på 987 miljoner. Elkjøp-koncernen ägs av den brittiska hemelektronikkoncernen DSG international plc.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063