Polarn o pyrets vd
byter jobb internt och har utsetts till vd för affärsområdet Brothers & Sisters från den 27 september 2012. Hon ersätter
Yongan Kimsom lämnar koncernen.
Anders Wiberghar utsetts att efterträda Maria Öqvist som vd för Polarn o pyret. Han byter också jobb inom koncernen och har fram tills nu arbetat som Supply Chain Director med ett koncernövergripande ansvar.
Han ersätts i sin tur av
Peter Bondelidsom tillträder den 19 november 2012. Han kommer närmast från Diligo Advisers men har arbetat som konsult hos RNB under 2011. Samtliga ingår i koncernledningen för modekoncernen.
–Förändringarna i koncernledningen sker i ett tufft marknadsklimat med syfte att säkerställa att vi använder våra kompetenser där de ger störst effekt. Anders Wiberg har med sin breda och gedigna branschkompetens och bevisade förmåga att driva operativa förändringsprojekt på ett framgångsrikt sätt rätt profil för att leda Polarn o pyret framåt. I dagens utmanande marknadsklimat tycker jag att det är viktigt att vi har en person med operativt fokus för att ytterligare stärka Polarn o pyrets marknadsposition och lönsamhet, säger
Magnus Håkansson, vd och koncernchef i en kommentar. PH/Habit