23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hon tar över Brothers & sisters

Modekoncernen Retail and brands gör förändringar i ledningen. Polarn o pyrets vd Maria Öqvist går till Brothers & Sisters och Yongan Kim som tills nu varit vd lämnar koncernen.

Polarn o pyrets vd

Maria Öqvist

byter jobb internt och har utsetts till vd för affärsområdet Brothers & Sisters från den 27 september 2012. Hon ersätter

Yongan Kim

som lämnar koncernen.

Anders Wiberg

har utsetts att efterträda Maria Öqvist som vd för Polarn o pyret. Han byter också jobb inom koncernen och har fram tills nu arbetat som Supply Chain Director med ett koncernövergripande ansvar.

Han ersätts i sin tur av

Peter Bondelid

som tillträder den 19 november 2012. Han kommer närmast från Diligo Advisers men har arbetat som konsult hos RNB under 2011. Samtliga ingår i koncernledningen för modekoncernen.

–Förändringarna i koncernledningen sker i ett tufft marknadsklimat med syfte att säkerställa att vi använder våra kompetenser där de ger störst effekt. Anders Wiberg har med sin breda och gedigna branschkompetens och bevisade förmåga att driva operativa förändringsprojekt på ett framgångsrikt sätt rätt profil för att leda Polarn o pyret framåt. I dagens utmanande marknadsklimat tycker jag att det är viktigt att vi har en person med operativt fokus för att ytterligare stärka Polarn o pyrets marknadsposition och lönsamhet, säger

Magnus Håkansson

, vd och koncernchef i en kommentar. PH/Habit


BREAKING
{{ article.headline }}
0.097|