23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lindex stärktes av Missoni

Lindex omsättning i euro ökade med 18,7 procent i september.

Ägaren Stockmann skriver i rapporten för september att en framgångsrik försäljning och kampanj av Missoni-kollektionen ligger bakom försäljningsökningen som i euro blev 18,7 procent, beräknat i lokala valutor ökade omsättningen med 12,3 procent. De starkare svenska och norska kronan ökade också omsättningen i euro.

Totalt ökade omsättningen i affärsområdet modekedjor, där Lindex och Seppälä ingår, med 15,3 procent; 1,0 procent i Finland och med 18,8 procent i utlandet. Seppäläs omsättning minskade med 1,5 procent. Omsättningen minskade något i Finland och Ryssland men ökade kraftigt i Baltikum.

Varuhusgruppens omsättning ökade med 4,8 procent. Omsättningen ökade med 3,5 procent i Finland och med 7,8 procent i utlandet. Tillväxten fortsatte starkast i de nyaste varuhusen i S:t Petersburg och Jekaterinburg. I Ryssland ökade omsättningen i euro med 12,4 procent i varuhusen och totalt med 6,9 procent när man inkluderar franschisebutikerna för Bestseller som ska stängas. Lindex öppnar nu istället fem butiker i St Petersburg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01