23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Hemtex rapporterar ökad försäljning

Minskade förluster och ökad försäljning. Hemtex Q3-rapport visar positiva tecken.
Annons

Hemtex försäljning i jämförbara butiker ökade under det tredje kvartalet med 5 procent. Rörelseresultatet var - 18,3 miljoner kronor, en förbättring mot samma period 2011, då resultatet var - 28,3 miljoner. Nettoomsättningen uppgick till 222 miljoner för tredje kvartalet.

Annons

Peder Larsson, tf vd och koncenshef för Hemtex framhåller i en kommentar att det är det femte kvartalet i rad som Hemtex visar förbättrat resultat. Försäljningen i både Finland och Estland har förbättrats med 11 respektive 12 procent, jämfört med tredje kvartalet 2011.

Annons

Hemtex planerar nu att skapa ett nytt exportkoncept. Delar av företagets sortiment ska finnas hos utländska detaljhandelaktörer.

Annons

Peder Larsson förklarar att satsningen ska ge tillgång till fler marknader än i dag, men till en begränsad risk.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01