23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Skatt på giftiga kläder och skor kan bli verklighet

Kemikalieinspektionen vill se skatt på kläder och skor med giftigt innehåll.

Regler finns redan för hur kemikalier ska hanteras i förhållande till hälso- och miljöeffekter. Som komplement till reglerna ser Kemikalieinspektionen att en extra skatt kan få ner användandet av de farliga ämnena. Det skriver Sportfack.

Ett område som bör utredas vidare är skatt på kläder, skor, hemelektronik, bygprodukter och inredning som innehåller ftalater, biocider, kvicksilver, högfluorerade ämnen eller bromerade flamskyddsmedel.

– Skatter på varor som innehåller dessa ämnen skulle kunna minska den sammanlagda exponeringen som konsumenterna utsätts för samtidigt som det blir lättare för miljöanpassade alternativ att komma in på marknaden, säger Kemikalieinspektionens generaldirektör

Nina Cromnier

i ett pressmeddelande.

Högfluorerande ämnen är vanligast i sportartiklar som skor och textilier. Ämnena ska vara smuts- och vattenavvisande och används vid impregnering.

Kemikalieinspektionen föreslår att producenter och importörer blir skyldiga att deklarera innehållet på produkterna och betala skatt.

Efter skatt infördes på till exempel kadmium har koncentrationen av kadmium minskat i handelsgödsel.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01