23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

170 miljoner till Panaxiakunder

Nu börjar Panaxias konkursbo betala ut pengar. En fjärdedel av det saknade beloppet finns att betala tillbaka till de Panaxiakunder förlorade sina dagskassor i Panaxiahärvan.
Annons

Knäckfrågan har varit huruvida de kontanter som handlarna och Panaxias andra kunder anförtrott värdehanteringsbolaget skulle hållas utanför konkursen. Både konkursförvaltaren och, inte oväntat, Panaxias kunder har varit av den uppfattningen.

En av fordringsägarna Sparbanken 1826, en av Panaxias ägare och tillika långivare, motsatte sig dock det upplägget.

Annons

- Nu finns en överenskommelse med de största fordringsägarna på plats. Därmed kan utbetalningarna sätta igång. Enligt våra beräkningar kommer det att finnas cirka 170 miljoner kronor i behåll, avskilda för kundernas räkning. Det motsvarar ungefär 25 procents utdelning, säger Lars-Henrik Andersson, delägare på Advokatfirman Lindahl och konkursförvaltare för Panaxia.

Annons

En fjärdedel tillbaka

Totalt har Panaxias kunder saknat 680 miljoner kronor i kontanter, som anförtrotts Panaxia. Nu får kunderna som väntat sedan i september tillbaka en del av de förlorade pengarna, beräknat så att varje drabbad kund ska få tillbaka en fjärdedel av sina försvunna pengar.

Annons

Konkursförvaltarna har nu börjat kontakta Panaxias tidigare kunder för att kunna påbörja utbetalningarna. I den första utbetalningen kommer 23 procent betalas ut, med avdrag för kvittningar avseende konkursboets eventuella motfordringar avseende drift och försäljning av växelkassor.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|