23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Fredrik Johansson till Coop

Intersport före detta vd och koncernchef Fredrik Johansson har rekryterats som regiondirektör i Coop. – Coop står inför många intressanta utmaningar som jag verkligen attraheras av, säger Fredrik Johansson som tillträder sin tjänst i mitten av april.
Annons

Bagrunden till rekryteringen är att Coop planerar en organisationsförändring inom butiksverksamheten Coop butiker & stormarknader. Butiksnätet delas upp i fyra geografiska regioner med en regiondirektör på varje område.

Det ska göra det enklare att styra enhetligt och samtidigt får Coop en bättre förankring i regionen. Den nuvarande organisationsstrukturen som bygger på kedjeformat kommer att upphöra när regionaliseringen sätts i drift.

Annons

Förutom

Fredrik Johansson

rekryteras

Christian Wijkström

utifrån. Han kommer från Rimi i Litauen.

– Jag är mycket glad över att vi lyckats rekrytera Christian och Fredrik. De har båda god branscherfarenhet, ett omvittnat gott ledarskap och förmåga att driva komplexa förändringsprojekt. Tillsammans med våra interna rekryteringar av Anders Wennerberg och Patrik Wirlén får vi ett mycket starkt ledningsteam för vår butiksdrift, säger Coops vd

Annons
Frank Fiskers.

Internt rekryteras

Anders Wennerberg

, idag kedjechef för Coop forum, samt

Patrik Wirlén

, idag kedjechef för Coop extra. De blir regiondirektörer för region syd respektive region mitt.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|