Malmö central får kommers i kungens väntsal
Kungalängan, med kungens egen väntsal öppnas för allmänheten i höst. Då blir ombyggnaden av Malmö centralstation färdig, och en rad nya butiker öppnar i de tidigare privata delarna.
Längan kommer att inrymma ett antal butiker. Enligt Jörgen Lindahl, regionchef på Jernhusen, kan det röra sig om butiker, blomsteraffärer, frisör och annat som folk på resande fot kan tänkas ha nytta av.
Totalt handlar det om en yta på drygt 1.200 kvadratmeter som delats upp i åtta lokaler, med 4,7 meter i takhöjd. En av lokalerna är ”Kungens väntsal”, som lämnades tillbaka av hovet till Jernhusen förra året.
– Det är en vacker, k-märkt lokal med många fina väggmålningar som vi nu öppnar upp för allmänheten, berättar Jörgen Lindahl.
Invigningen av lokalerna kommer att ske i oktober eller november.