Bolia.com öppnar showroom i Göteborg
I galleria Arkaden i Göteborg har det danska företaget Bolia.com öppnat ett möbelvaruhus i cityformat. På 400 kvadratmeter har man skapat en heminrednings- och designbutik. Digitala medier är en integrerad del av det nya butikskonceptet.
Butiken i Arkaden ligger i en nyskapad lokal på andra våningen vid entrén mot Östra Hamngatan/Drottninggatan, skriver fastighetsägaren Vasakronon i ett pressmeddelande.
De 400 kvadratmetrarna fungerar till stor del som ett show room.
-I Bolia.coms affärsidé ligger att möblerna tillverkas på beställning. Beställningen görs av kunderna antingen direkt i butiken eller på bolia.com. Vad man ville ha var därför en smart och kommersiell yta i ett bra läge vilket är vad vi har skapat i Arkaden, säger Kristina Pettersson Post, regionchef på Vasakronan i pressmeddelandet.
Arkaden består av 25 butiker på två plan där fokus ligger på mode, design och inredning.
-Vi är glada att Bolia.com väljer just Arkaden för sin butik. Segmentet heminredning är någonting både vi och Arkadens kunder har saknat. Butiken är ett bra och spännande komplement till det övriga utbudet i gallerian, säger Kristina Pettersson Post