23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Handeln oroad över nivån

Svensk Handel ser industriavtalet på 6,8 procent som anmärkningsvärt högt.

Avtalen mellan Teknikföretagen och facken inom industrin innebär att handeln och övriga sektorer nu har fått ett märke att förhålla sig till i de fortsatta avtalsförhandlingarna.

– Det märke som industrin nu har satt är på en anmärkningsvärt hög nivå. Det här är inga löneökningar som företagen inom handeln kan svälja utan stora problem. Att avtalet är treårigt är däremot något som jag välkomnar, säger Svensk Handels vd

Dag Klackenberg

i en kommentar.

Svensk Handel och Handelsanställdas förbund har förhandlat hela påskhelgen. Förhandlingarna fortsätter under tisdagen och går nu in i ett nytt skede.

– Nu har vi fått det märke som gör att vi kan slutföra våra förhandlingar. Vi kommer sätta högsta fart för att nå en uppgörelse så snart som möjligt, men man ska komma ihåg att den svåraste delen av förhandlingarna återstår, säger Dag Klackenberg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04