23948sdkhjf

Konkurserna ökade 12 procent första kvartalet

I huvudstadsregionen stod parti- och detaljhandelsföretag för flest konkurser medan de minskade i Västra Götaland. Sett till hela landet gick 1 832 företag i konkurs under första kvartalet av 2013. Det är 12 procents ökning mot samma period förra året.
12 procent – så mycket ökade konkurserna under det första kvartalet 2013. Handeln byggindustrin privata tjänsteföretag och transportsektorn är hårdast drabbad och Skåne är den hårdast drabbade regionen.

Under mars var antalet konkurser något mindre. 563 företag gick i konkurs vilket är en ökning med 7 procent jämfört med samma månad förra året. Ökningstakten har dock avtagit.

– De svenska hushållen är nu mer optimistiska inför framtiden och backas dessutom upp av ett högt sparande och låga boräntor. Fortsätter den utvecklingen kan vi förvänta oss att den privata konsumtionen även framledes kommer att vara en bärande faktor för tillväxten i efterfrågan. Framför allt är det då tjänsteföretagen som har förutsättningar att växa sig starkare, medan den mer exportberoende industrin får invänta att konjunkturen i vår omvärld repar sig, säger Roland Sigbladh , marknadschef på affärs- och kreditupplysningsföretaget UC.

Geografiskt sett har Skåne drabbats av flest konkurser, en ökning med 26 procent. I Stockholm och Västra Götaland ökade konkurserna med 9 procent.

I Stockholmsområdet var de flesta konkurserna inom parti- och detaljhandeln medan dessa branscher inte drabbades lika hårt i Västra Götaland där de gick ner. I Skåne har partihandeln haft färre konkurser under perioden.

Det är svårt att veta när botten är nådd och konjunkturen vänder upp. Positiva tecken är bland annat att inköpschefsindex för industrisektorn steg för andra månaden i rad och att Konjunkturinstitutet tror på en starkare tillväxt.

Det tyska ekonomin är dock ett orosmoln. Det får en negativ effekt på exporten.

– Osäkerheten om när konjunkturen stärks ser ut att hänga kvar ett tag till. UC:s antagande vad gäller utvecklingen av företagskonkurserna blir mot bakgrund av detta att konkurserna förmodligen kommer att ligga kvar på en fortsatt hög nivå ytterligare ett tag framöver. Det innebär att kreditgivare även framledes bör vara extra noggranna i sin kreditbedömning och framför allt uppföljning av kunder och andra affärspartners, avslutar Roland Sigbladh.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079