23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Byggmax till Arvika

Byggmax öppnar butik i Arvika under andra kvartalet 2013. Snart väntar också butiksöppningar i Karlskoga, Torslanda, Sandviken och Härnösand.

Butiken kommer att ligga på Silovägen 9 i Arvika och nyanställer Fyra personer samt en säsongsanställd. Öppningen sker under andra kvartalet 2013. Byggmax har mer än fördubblat antalet butiker i Sverige sedan 2006 och har idag 64 butiker över hela landet. Sedan tidigare har Byggmax meddelat att företaget kommer att öppna butiker i Karlskoga, Torslanda, Sandviken och Härnösand under andra kvartalet i år.

- Vi har länge velat etablera oss i Arvika och har nu hittat ett bra Byggmax-läge, där det passerar mycket folk. Vår butik i Karlstad går riktigt bra, vilket gör att det känns kul att få möjlighet att öppna även i Arvika, säger Daniel Svensk, regionchef på Byggmax i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|