23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

"Apotek kan vitesföreläggas"

Endast 70 av landets 1 200 apotek har anmält sig till vårdgivarregistret. – Eftersom apotek bedriver verksamhet på hälso- och sjukvårdens område ska de enligt patientsäkerhetslagen finnas med i registret, säger Pia Oscarsson inspektör på Socialstyrelsen.
Annons

Socialstyrelsen har utrett ett ärende som får två år sedan lex Maria-anmälts och upptäckte då att mycket få apotek finns i vårdgivarregistret. Där ska alla inrättningar som bedriver hälso-och sjukvård vara registrerade.

– Det är ett sätt att stärka vår tillsyn över apoteken, vi behöver ju veta var de finns säger

Annons
Pia Oscarsson

till Läkemedelsvärlden.

På varje apotek ska det finnas en lex Maria-ansvarig. Att endast 70 1 200 apotek finns i vårdgivarregistret är inte bra.

Annons

– Det är många som inte registrerat sig. I princip skulle Socialstyrelsen kunna vitesförelägga apoteken att registrera sig, men myndigheten har valt samarbetsmetoden istället, säger

Annons
Lars Asteborg

utredare på Socialstyrelsen.

– När vi får in ett ärende som rör apotek tittar vi vårt register, om de då inte är anmälda i vårdregistret uppmanar vi dem att anmäla sig, säger Lars Asteborg.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|