23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dustin köper finsk IT-återförsäljare

Dustin förvärvar IT-återförsäljaren Businessforum i Finland om Konkurrens- och konsumentverket (KKV) i Finland godkänner affären.

Hemelektronik- och IT-kedjan Dustin köper finska IT-återförsäljaren Businessforum. Därmed kliver Dustin i Finland.

Businessforum är Finlands största leverantör av hårdvara till den offentliga sektorn.

Bolaget har 64 anställda och omsatte 750 miljoner kronor under förra året.

I samband med förvärvet integreras Businessforum i Dustins nordiska koncern som med de senaste förvärven i Finland och Norge nu omsätter omkring 6 miljarder kronor.

– Förvärvet av Businessforum innebär att Dustin nu tar ett första kliv in i Finland. Målsättningen är att vi på sikt ska vara fullt närvarande inom vårt huvudsegment, marknaden för små och mellanstora företag, även i Finland och då känns det tryggt att börja bygga från en stabil grund”, säger

Georgi Ganev

, vd och koncernchef för Dustin.

Businessforum har huvudkontor i Esbo och lokalkontor i Vasa, Jyväskylä, Kajana och Villmanstrand.

– Med Dustin som ägare kan vi accelerera vår utveckling mot att bli den ledande återförsäljaren av IT i Finland, säger

Kari Lintunen

, vd för Businessforum.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.096|instance-web01