23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

1,0 procents ränta ligger kvar

Som förväntat ligger reporäntan kvar på 1,0 procent. Tillväxtutsikterna blir gradvis ljusare men det väntas ta något längre tid att nå 2-procents målet för inflation. Det enligt Riksbanken.

Reporäntan behöver ligga kvar på en låg nivå en längre tid för att inflationsmålet på 2 procent ska uppnås. Förs andra halvåret 2014 väntas räntan höjas.

Reporäntan har under det senaste året gradvis sänkts till 1 procent. Tecken på en gradvis återhämtning av ekonomin syns. Hushållens skuldnivå väntas dock öka ytterligare.

En ännu lägre ränta skulle innebära att inflationsmålet skulle uppnås tidigare men då ökar risken för att en obalans byggs upp.

Nuvarande stimulans av ekonomin och inflationen bedöms ligga på en bra nivå samtidigt som den tar hänsyn till de risker som är förknippade med hushållens höga skuldsättning.

Osäkra faktorer är utvecklingen i euroområdet, växelkursens utveckling och företagens möjlighet att föra över kostnader till konsumenterna. Skulle utvecklingen bli en annan i Sverige än den prognostiserade kan reporäntan behöva ändras.

Prognos för reporäntan

2013 kv 12013 kv 2 2014 kv 12015 kv 12016 kv 1 Reporänta

1,0 (1,0)1,0 (1,0)0,9 (1,2)1,5 (2,0)2,5 (2,7)

Anm. Bedömningen i den penningpolitiska rapporten i februari 2013 inom parentes.

Källa: Riksbanken

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04