23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Transportstrejken bryter ut

Sverige stannar vid lunchtid i dag. Transportarbetareförbundet går ut dag ut i konflikt, vilket kommer att slå hårt mot handeln.
Annons

Större delen av styckegodstransporterna stannar. Transport har tagit ut de 23 största terminalerna i strejk. Då stannar verksamheten på alla andra terminaler.

Bakgrunden är bland annat att Transport kräver högre löner och långtgående kontroll av användandet av bemanningsföretag, skriver Trasportgruppen på sin hemsida.

Annons

- Vi har förgäves försökt förhandla fram ett nytt transportavtal, men de ställer krav på löner och kring bemanning som gör verksamheten svår att driva, säger Peter Jeppsson, vd för Biltrafikens arbetsgivareförbund och Transportgruppen.

Annons

På torsdag 25 april trappar arbetsgivarparten upp konflikten genom att ta ut ett stort antal chaufförer i lockout.

Läs också: Oklart hur det påverkar handeln Annons


Så drabbas Coop

E-handlar får svårt att leverera

Strejken drabbar e-handeln

Inga leveransproblem för Stadium

Dag Klackenberg: "Kan skapa inflation" Annons


Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03