Inga leveransproblem för Stadium och Lindex
Sportkedjan Stadium och modekejdan Lindex drabbas inte av transportstrejken i dagsläget. De arbetar med Posten logstik, som inte påverkas av strejken.
– Ja det stämmer, säger Daniel Johansson , logistikchef på Stadium. I dagsläget kommer vi inte att drabbas.
Just nu är det bråda tider för sporthandeln.
– Det var barnbidrag förra veckan och löneutbetalningar denna vecka, så att volymen av varor som går ut går upp. Det här är en viktig period för oss, säger Daniel Johansson.
Även modekedjan Lindex har avtal med Posten logistik för leveranserna av plaggen.
– Som det ser ut nu, så kommer vi inte att påverkas av transportstrejken och vi får hoppas att det inte trappas upp, säger Lindex logistikchef Mats Olsson .
Däremot har man vissa flöden via Schenker och DBS, som gäller vissa förbrukningsvaror.
– Det får vi försöka lösa på annat sätt, det viktigaste är att vi får ut varor att sälja, säger Mats Olsson.
Anledningen till att Posten logistik inte omfattas av strejken är att merparten av medarbetarna är organiserade via fackförbundet Seco, och inte Transport.