23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

City Gross växer med matkassar

City Gross fortsätter att utveckla sitt sortiment av hemlevererade matkassar. Nu börjar man också köra ut grillar och grilltillbehör till kunderna.

Lagom till den, i alla fall något, varmare säsongen lanserar City Gross en grillkasse och erbjuder dessutom hemleverans av grillar och grilltillbehör.

Kedjan breddar samtidigt matkassesortimentet med matkassar för 2-personershushåll, laktosfria kassar och en tillvalskasse med frukt.

Fler kassar på fler orter

Eftersom City Gross också utökar distributionen till orter utan en City Gross-stormarknad, bedömer ledningen att matkassesegmentet kommer att ha en fortsatt kraftig tillväxt:

- Vi är mycket lyhörda för vad som efterfrågas och satsar därför nu på både en grillkasse och utrustningen som behövs för att grilla. Genom hemleverans av grillar i samband med matkasseleveranserna underlättar vi får våra kunder som på ett väldigt enkelt sätt kan skaffa en ny grill inför säsongen, säger

Per Karlsson

, ansvarig för City Gross Matkasse.

City Gross matkassar kan hämtas i butik eller levereras i hemmet mot ett pristillägg. Kunden tecknar sig för matkassen varje vecka, varannan vecka eller i en valfri kombination med utgångspunkt i en bokningskalender.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.08|instance-web02