23948sdkhjf

Norrlänningar betalar räkning i butik

West Internationals nya koncept för finansiella tjänster, Centre, har etablerats och blivit en framgång hos handlare i norra Norrland.
Allt fler norrlänningar betalar nu sina räkningar i matbutiken. Boende i glesbefolkade områden kan nu göra kontantuttag, insättningar och betala sina räkningar direkt i butik men hjälp av den nya tjänsten. Under det första kvartalet har det hos sex handlare i norra Norrland gjorts över 2 600 kontantuttag, 500 betalningar av räkningar och 120 kontoinsättningar.

– Vi har börjat vår etablering i Sveriges mest avlägsna delar. För att ge perspektiv så är Karesuando den nordligaste tätorten i hela Sverige med en folkmängd på cirka 300 personer. Där gjordes det knappt 300 kontantuttag och 52 räkningsbetalningar per månad. Det innebär i praktiken att Centre används av hela orten för att sköta betalningsärenden. Det hjälper ortens invånare, och det hjälper den lokala handlaren som får kommission, säger Sten Karlsson, VD på West International.

De orter i norra Norrland där handlare erbjuder finansiella tjänster genom West International är Gällivare, Kangos, Karesuando, Övre Soppero och Jormlien.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079