23948sdkhjf

Strejk kan stoppa kontanter

På måndagen överlämnade Svenska Transportarbetareförbundet ett utökat varsel i förhandlingarna om nytt kollektivavtal för bevaknings- och säkerhetspersonal. Strejken riktar sig mot värdetransportbolagen Nokas och Loomis.
Transportarbetareförbundet har utökat sitt tidigare lagda konfliktvarsel då parterna ännu står långt ifrån varandra i förhandlingarna.

Transport vill ha ett avtal i linje med LO-samordningen med krontalspåslag istället för procenthöjning för de som tjänar under 25 000 kronor i månaden. Kronpåslaget innebär 1740 kronor på tre år.

– Det här är en låglönestrid. Om alla, oavsett lön, får samma procenthöjning ökar klyftorna mellan hög- och lågavlönade för varje år som går. Det har vi i LO gemensamt kommit överrens om att vi inte kan acceptera, säger Lars Lindgren, förbundsordförande Transport i ett pressmeddelande.

Uppräknings- och packningspersonal vid Nokas Värdehantering AB och Loomis Sverige AB tas ut i strejk.
Även personal i säkerhetskontrollen och screeningen samt person- och varukontroll vid Securitas Sverige AB tas ut i konflikten. Det innebär att säkerhetskontrollen vid Sveriges största flygplatser stoppas.

Parkeringsövervakare i företag anslutna till Almega Säkerhetsföretagen ska också strejka.

Det nya varslet kommer att träda i kraft måndagen den 13 maj om inte parterna träffat ett avtal innan dess.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.767