23948sdkhjf

”Värdestrejk hotar butikssäkerhet”

En strejk hos värdetransportbolagen skulle att slå hårt mot butikerna. – Rånrisken ökar, säger Bengt Nilervall, ansvarig för betalfrågor hos Svensk Handel.
Transportarbetareförbundet har varslat om strejk för bevakningsanställda.

Måndagen den 13 maj kan uppräknings- och packningspersonal vid Nokas Värdehantering och Loomis i Stockholm, Göteborg och Malmö tas ut i strejk.

Redan efter ett par dagar kan det uppstå störningar i kontantströmmarna i landet. Det blir helt enkelt tomt på vissa ställen och överfullt på andra. Butikerna kommer att få svårt att på ett säkert sätt göra sig av med kontanter.

– Värdetransportbolagen kan inte komma och hämta kontanterna, serviceboxar och kontantdepåer blir överfyllda. Då ökar rånrisken ute i butik, konstaterar Bengt Nilervall .

Bankomaterna kommer inte heller att fyllas på.

– Och då kan det förstås uppstå brist på kontanter, kunderna har helt enkelt inga pengar att handla för, säger Bengt Nilervall och tillägger:

– Det här förloppet kan gå snabbt, redan på några dagar kommer strejken att få konsekvenser, inte minst för personalsäkerheten i butik.

Läs också Strejk kan stoppa kontanter.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.156