Kedjorna tappar mark
För första gången tappar de stora kedjorna och de största butikerna inom flera branscher marknadsandelar. Är det en blipp i kurvan eller ett trendbrott?
- Förändringarna är inte stora, men det är första gången vi ser dem. Tidigare år har de stora kedjorna och de största butikerna ökat sina marknadsandelar stadigt, säger han.
Rapporten visar att i fyra branscher av nio undersökta tappar de stora aktörerna marknadsandelar, och i fem av nio branscher tappar butiker med mer än 50 miljoner i omsättning mot andra aktörer. De branscher där de stora tappat är elektronik, skor, kläder, sport och fritid samt järn och bygg.
- När det gäller klädbranschen tappar stora butiker, medan de som omsätter 5-10 miljoner ökar. En teori är att stora kläd och sko-kedjor tappar till nät-aktörer som Brandos och Nelly, medan butiker med mer speciellt sortiment inte konkurreras ut av nätaktörer, säger Per Hortlund.
Ytterligare en förklaring är att konsumenterna i dag tittar på nätets prisjämförelsesajter innan de åker och handlar. Många handlare har numera lagersaldo ute på nätet, och kunder åker därför inte till köpcentrumets jättebutik i förvissning om att allt han behöver finns där.
- Numera kollar konsumenten på nätet först och åker sedan till den som har varan till ett rimligt pris. Kunden är mer rädd om sin tid, och upplever det som jobbigt att gå i stora butiker. Då är det inte självklart att välja den största aktören, säger han.