23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

City gross satsar på digital handel

Idag är det premiär för City gross första digitala butik. – Nu suddar vi ut gränsen mellan e-handel och traditionell butikshandel, säger Johan Johnsson, vice vd och marknadschef Bergendahls food.

Bergendahls första digitala butik har öppnat i Kista science tower. Det handlar om ett antal digitala skärmar där.varorna exponeras tillsammans med fakta och en QR-kod.

Kunden laddar ner en app i sin smarta mobil, skannar av QR-koden och betalar sedan online.

Ledningen beskriver lösningen som ”världsunik”. Tekniken gör att utbudet blixtsnabbt kan anpassas efter väder, tidpunkt och kampanjer.

– Vi har letat världen runt men inte sett något liknande någonstans, säger

Mathias Segelman

, vd på Virtual stores, som är Bergendahls partner i projektet.

På helt nya platser

Konceptet kommer att utvecklas, så att kunden från och med i höst också kan beställa genom att peka direkt på skärmen.

Skärmarna kan stå för sig själva – som i Kista – eller placeras i en befintlig fysisk butik, som hos City gross eller Bergendahls nya koncept Mat.

– Tekniken gör också att vi kan etablera oss på ställen där vi annars inte skulle kunna finnas. Som på ett bibliotek i glesbygd eller på gymet, säger

Johan Johnsson

.

Siktar på leverans varje dag

Kunden kan få sin leverans hemkörd, hämta varorna direkt i butik eller på ett upphämtningsställe. Idag sker leveranserna inom ramen för nätverket av leveranser av City gross matkassar, och det sker inte oftare än en gång i veckan.

– Vi kommer gå över till leverans varje dag, i första vändan i storstadsområden, säger Johan Johansson.

Han bedömer att det inom det närmaste året kommer att finnas ett femtiotal digitala butiker runt om i landet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|