23948sdkhjf

Smartphones ökar priskonkurrens

En studie från Tradedoubler visar att kunder som använder smarta telefoner för prisjämförelser blir mer priskänsliga och mindre varumärkestrogna. Det gäller alltså för detaljhandeln att synas på nätet.
2500 smartphoneanvändare i Sverige, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien, Nederländerna, Spanien och Polen har undersökts. 51 procent av de uppkopplade konsumenterna har minst en prestationsmarknadsföringsapp i mobilen.

Bland svenskarna är prisjämförelseappar mest populära, de används av 33 procent. Kuponger, dagens erbjudande, lojalitetsappar och cashbackappar används också.

Detta innebär stora utmaningar för den fysiska handeln.
Dagens Handel har talat med Nils Lindhe , Nordenchef på Tradedoubler . Han anser att den fysiska handeln i dag måste satsa på e-handel för att behålla sina kunder– men det ska göras på rätt sätt.
- Näthandeln är inte bara ytterligare en kanal att trycka ut sina produkter, utan bra näthandel bygger på att man förstår hur kunden shoppar, säger han.
Handlaren bör synas ordentligt på.prisjämförelsesajter, shoppingklubbar, kupongkodssajter, bloggar och annat.

-Den typen av sajter har ofta större betydelse för konverteringen än handlarens egen sajt. Synlighet bygger varumärke, säger han.
Han förklarar att kunder oftas är intuitiva. De kollar på olika sajter för att se vilka produkter som finns, vad andra tycker om dem och vilka erbjudanden och rabatter de kan få. Sedan handlar de av den aktör som de har bäst erfarenhet av.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.064