Svenska folket har blivit allt mer otrogna. Kanske inte i sina personliga relationer, däremot gentemot övriga kontakter. Att byta försäkringsbolag, bank, elleverantör, telefonbolag, bredbandsleverantör, pensionsförvaltare, digitaltv-leverantör är något som svenska konsumenter inte bara gör allt mer utan också uppmanas att göra. Genom att skanna runt, kolla det bästa utbudet, de lägsta priserna och de bästa villkoren så hittar konsumenten den lösning som för tillfället passar dem bäst.
Det här är en trend som nu också börjar sprida sig till konsumentens relation till sina butiker.
Handeln har länge försökt knyta till sig kunderna i olika lojalitetsprogram. Med bland annat kundklubbar och exklusiva evenemang vill man få trogna kunder, som gärna kommer tillbaka och i första hand väljer den butiken eller kedjan när de ska köpa något speciellt.
Men den trogna kunden blir ändå allt mer sällsynt. Och det handlar inte bara om att konsumenterna blir medlemmar i alla kundklubbar, för att alltid kunna ta del av de bästa erbjudandena. Utan det handlar också om att man spelar ut näthandeln och de fysiska butikerna mot varandra.Med den smarta telefonens intåg blev i stort sett varenda kund utrustad med en egen dator som man har tillhands i butiken. Och som ofta utnyttjas för att kolla utbudet och erbjudandet hos konkurrenten, vilket kan vara närmaste butik eller e-handeln. Är varan billigare någon annanstans? Finns den i andra varianter? Kan man få bättre villkor?
Det här är den realitet som handeln inte bara måste acceptera utan också anpassa sig till – på samma sätt som försäkringsbolagen, bankerna och elleverantörerna.
Det går inte längre att blunda för de nya konsumenternas snedsteg, nu gäller det att acceptera otroheten och anpassa sig efter den.