Sneaky Steve tar till flyget
Göteborgsbaserade modemärket Sneaky Steve öppnar butik på Landvetter flygplats.
Den urpsrungliga Sneaky Stevebutiken finns på Magasinsgatan 5 i Göteborg.
- Vi kommer att ha ett något bredare sortiment på Landvetter, plus att vi snart kommer med en strumpkollektion, berättar vd Peter Månsson .
På Landvetter hittar kunderna skor, strumpor, bälten och armband. Som komplement till Sneaky Steves herrskor kommer butiken att ha Wrangler Footwear på dam.
– Vi är väldigt glada att kunna öppna vår andra butik på just Landvetter flygplats och ser butiken som ett bra fönster utåt, både lokalt och internationellt, säger Peter Månsson.
Växer utomlands
– Sneaky Steve blir ett bra och trendigt komplement till våra andra nya etableringar, som Victoria’s Secret och Joe & the Juice. Deras utbud passar våra medvetna resenärer och blir ett lokalt inslag i vår internationella miljö, säger Roel Huinink , vd på Arlanda Schiphol Development Company AB, som ansvarar för utveckling av butiker, restauranger och kommersiell service på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport.
Sneaky Steve växer.
- Förra året ökade vi vår export med runt 70 procent, berättar Peter Månsson.
Och den internationella tillväxten får en rejält skjuts i Nordamerika framöver: märket har också skrivit kontrakt med en stor kanadensisk distributör för 2014.