Apoteket minskar säljet och ökar vinsten
Förlorade avtal på vårdmarknaden har gjort att Apoteket minskat sin omsättning. Men resultatet går upp rejält.
Minskningen förklaras framför allt av förlorade avtal på vårdmarknaden.
- Årets sex första månader har präglats av stora omställningar av Apotekets affär. Detta år träder de nya avtalen på vårdmarknaden i kraft vilket innebär att nya aktörer tar över tillverkning och försörjning av läkemedel samt dosdispensering i flera landsting. Apoteket har medverkat i denna överlämning samtidigt som vi genomfört omfattande anpassningar av vår egen verksamhet för att möta nya kundbehov, säger Apotekets vd Ann Carlsson .
Nya aktörer i Skåne
I maj lämnade Apoteket över uppdraget till nya dosaktörer att leverera dosläkemedel i regionerna Skåne, Halland och Västra Götaland.
I och med att det nu finns flera aktörer på marknaden för dosläkemedel är det sista steget taget i omregleringen av apoteksmarknaden. Den minskade marknadsandelen påverkar Apotekets resultat negativt från juni månad.
Recept i mobilen
Samtidigt kan Apoteket se tillbaka på ett kraftigt förbättrat resultat för det senaste kvartalet. Anpassad kapacitet, effektiviseringar och ändrad sortimentsmix ger ledningen som förklaring.
Rörelseresultatet uppgick till 115 (14) miljoner kronor och resultatet efter skatt uppgick till 108 (–17) miljoner kronor.
Under våren lanserade Apoteket, som första i Sverige, möjligheten att köpa mediciner på recept via mobilen.