23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Handlarna jublar över nyfödde prinsen

Storbritannien har fått en liten prins. Och det betyder glada tider för de engelska handlarna.
Annons

Engelske prins William och hans fru Catherine fick ett litet gossebarn igår eftermiddag. Det är första gången sedan slutet av 1800-talet som fyra generationer i rak tronföljd är i livet samtidigt.

Födseln är "mumma för den tröga brittiska detaljhandeln" skriver Dagens Nyheters korrespondent Marianne Björklund direkt från London.

Annons

En undersökning från detaljhandelsinstitutet Center for retail research, CRR, räknar med att den kungliga födseln ska ge den brittiska handeln en injektion på 243 miljoner pund under juli och augusti.

Annons

Crr talar om en Kate-effekt. Prins Williams gemål har redan tidigare drivit handel. En dalmatinermönstrad kappa som hon använde på ett officiellt uppdrag tog slut i butik bara på en timme sedan bilderna kommit ut media.

Annons

DN:s korrespondent rapporterar från souveniraffärer i London, där hon ser såväl pyjamaser med kungliga förtecken för spädbarn som muggar med texten "Jag älskar min farbror Harry".

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|