23948sdkhjf

Styrkebesked från Loomis

Loomis ökade sitt resultat i andra kvartalet. - Vi kan vi glädjas åt ett kvartal med god resultatutveckling och ett starkt kassaflöde samtidigt som vi har återfått en positiv organisk tillväxt i både Europa och USA, säger Loomis vd och koncernchef Lars Blecko.
Kontanthanteringsföretaget Loomis intäkter för andra kvartalet uppgick till 2 832 miljoner svenska kronor (2 898). Den valutajusterade tillväxten och den organiska tillväxten uppgick till 2 procent vardera (3 respektive – 1).
Rörelseresultatet för det andra kvartalet blev 276 miljoner kronor (225).

Resultat före skatt uppgick till 236 miljoner kronor (188).

Loomis första halvår

Loomis intäkter för perioden januari-juni uppgick till 5 538 miljoner kronor (5 720) och den valutajusterade tillväxten uppgick till 1 procent (6) och den organiska tillväxten utgjorde 0 procent (1).

Rörelseresultatet landade på 494 (437) miljoner kronor.

Resultat före skatt blev 470 miljoner kronor (377).

Stort uppdrag i Norge

I samband med presentationen av kvartalsrapporter berättar ledningen att ett flertal viktiga kontrakt har landats på sistone. Det största kontraktet som Loomis slutit under 2013 är ett kontrakt med Norges största bank, DNB. Kontraktet är det enskilt största koncernen erhållit sedan börsintroduktionen 2008. Det sträcker sig över tre år och har ett årligt kontraktsvärde som förväntas överstiga 100 miljoner norska kronor. Uppdraget påbörjas 1 september.

Mycket cash i Turkiet

Under året har Loomis fått flera kontanthanteringsuppdrag i Turkiet.

I rapporten lyfter Loomis ledning fram Turkiet som en intressant marknad; graden av outsourcing är låg och kontantanvändarna är många.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078