23948sdkhjf

Modebutiker vässas i konkurrensen

Branschorganisationen Modebutikerna drar i höst igång en satsning för små och medelstora butiker. - Vi vill se till att de enskilda, oberoende modebutikerna finns kvar på lång sikt, säger Jeanette Georgii-Gustafson, Modebutikernas vd.
Det handlar om en mycket praktiskt inriktad utbildning, där deltagarna under fem heldagar kommer att arbeta med sina egna företag och varva teori och praktik för att sedan kunna genomföra de förändringar och åtgärder som krävs för att säkra överlevnad och tillväxt.

- Deltagarna ska få en större förståelse och insikt i det egna företagets ekonomi, bland annat i hur de dagliga små besluten påverkar resultatet. Genom att kunna fatta snabba ekonomiska beslut kommer de enskilda oberoende modebutikerna finns kvar på lång sikt, säger Jeanette Georgii-Gustafson .

Utbildningen hålls i Modebutikernas lokaler i Stockholm, startar i oktober och är öppen för butiker från hela landet.

- Vi vill dra vårt strå till stacken i att höja kunskapsnivån och medvetandegraden och - hur konstigt det än låter - intresset för ekonomin i det egna företaget. Våra oberoende detaljhandlare är duktiga, men konkurrensen är knivskarp, säger Jeanette Georgii-Gustafson och fortsätter:

- Vi har oerhört duktiga och driftiga butiksägare redan idag, men detta kommer att ge ytterligare stämpel av professionalism i branschen.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.068