23948sdkhjf

Världens största modekedja är dansk

Danska Bestseller har flest butiker i världen, och har gått om såväl H&M, Inditex och Gap. Snart öppnar butik nummer 10 000.
Bestseller, med märken som Vero moda, Jack and Jones, Vila, Only, Selected och Pieces, har flest modebutiker i världen. Det rapporterar den danska tidningen Berlingske. Men företagets ledning vill inte kommentera saken, utan toppchefen Anders Holch Povlsen , som är son till företages grundare, säger till tidningen att man vill synas så lite som möjligt i media.

Kedjan har 3 000 egna butiker i Europa och tillsammans med lokala företagare 6 100 modebutiker i Kina. De slår därmed de andra modejättarna Inditex, som har omkring 5 900 butiker globalt, Gap med drygt 3 400 butiker och H&M med 2 776 butiker.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079